Duży münsterländer – czy to pies dla Ciebie?

To bardzo wszechstronny i  użyteczny w naprawdę wielu dziedzinach  pies myśliwski, który może stać się twoim najlepszym przyjacielem. Wyróżnia go wysoki poziom inteligencji oraz znaczna chęć do współpracy z człowiekiem. Przy poświęceniu mu odpowiedniej ilości czasu i zbudowaniu z nim dobrej relacji, zyskasz wiernego kompana, który przeżyje z tobą wiele przygód. Mimo małej dostępności, można sprowadzić go do Polski. Zanim jednak to zrobisz, sprawdź czy to dobrze dopasowany pies do ciebie.

Charakterystyka

Aktywność

Chęć do zabawy

Inteligencja

Łatwość szkolenia

Linienie

Kontakty z innymi psami

Kontakty z kotami

Kontakty z dziećmi

 

Duży münsterländer - wygląd i opis rasy

  • Rozmiar: 58 - 65 cm
  • Sierść: długa, gęsta, czarno - biała
  • Długość życia: 11 - 13 lat
  • Waga: 20 - 30 kg

Duży münsterländer - wzorzec rasy

Psy tej rasy w klasyfikacji FCI należy do grupy VII - wyżłów oraz sekcji 1.2, czyli wyżłów kontynentalnych. Jego numer wzorca to 118. Duży münsterländer podlega próbom pracy. Jest to pies średniej wielkości, silnie umięśniony, o bardzo charakterystycznym wyglądzie, który nadaje mu szlachetny wyraz. Sposób w jaki się porusza jest bardzo sprężysty i pełen wdzięku.

Cechy dużego münsterländera z rodowodem to m.in.:

  • Głowa wydłużona, szlachetna, o inteligentnym wyrazie
  • Nos czarny, mocny,
  • Oczy bardzo ciemne, przylegające powieki.
  • Uszy szerokie, zaokrąglone na końcach, płasko przylegające,
  • Zgryz nożycowy,
  • Szyja silna, dobrze umięśniona, szlachetnie wygięta,
  • Klatka piersiowa szeroka, głęboka, o zaznaczonym przedpiersiu,
  • Kończyny proste, silne, dobrze umięśnione
  • Ogon nisko noszony, lekko wyprostowany

Sierść tych majestatycznych psów jest bardzo gęsta i długa, szczególnie na kończynach oraz ogonie. Także uszy dużych münsterländerów są bardzo charakterystyczne pod tym względem.

Duże mmünsterländery są spotykane w niewielu odmianach kolorystycznych, mogą być czarno - białe, czarno - siwe, albo w umaszczeniu red-merle. Na ich ciele widoczne są czarne łaty, a także czarny płaszcz. Końcówka ich ogona jest barwy białej. FCI dopuszcza białą gwiazdkę na głowię psów tej rasy. Umaszczenie brązowe nie jest dopuszczone.

Duży münsterländer - charakter

Przedstawiciele  tej rasy są niezwykle inteligentne i bardzo chętnie współpracują z człowiekiem. Bardzo szybko się uczą, co pozwala zrobić z nich doskonałe psy pracujące. Nic w tym dziwnego, skoro często uczestniczyły wraz z ludźmi w polowaniach.

Ich temperament jest niezwykle żywiołowy i energiczny, dlatego też uwielbiają zabawy oraz interakcje z ludźmi. Duże münsterländery są bardzo aktywne i w ciągu dnia, uwielbiają spędzać czas w sposób aktywny. Wyróżnia je także odwaga i niezwykłe oddanie właścicielowi. Duże münsterländery są bardzo dobrymi psami do pilnowania domu, ponieważ szybko i donośnie ostrzegają przed intruzami, nie są jednak agresywne. Dodatkowo świetnie dogadują się z dziećmi, chociaż jak wiadomo kontakty czworonogów z najmłodszymi powinny być nadzorowane przez osoby dorosłe. Pies ten wymaga dużo atencji, ruchu oraz ćwiczeń, jeśli zostanie mu to zapewnione, to na pewno stanie się znakomitym przyjacielem rodziny. Jednak w przypadku nudy, mogą pojawić się u niego problemy natury behawioralnej, których konsekwencje będą widoczne w domu. Duży münsterländer może szczekać oraz niszczyć wyposażenie, gdy będzie znudzony.

Niestety nie jest to rasa zbyt socjalna, dlatego towarzystwo innego psa może nie być dla niego odpowiednie. Jeśli socjalizacja przebiega prawidłowo, to jest szansa, że psy staną się dobrymi kompanami. Nie warto jednak wprowadzać nowego czworonoga do domu, w którym mieszka duży münsterländer. W przypadku kotów sytuacja jest raczej bardziej skomplikowana, ponieważ psy tej rasy nie tolerują ich w większości przypadków. Jedyna szansa na przyjaźń międzygatunkową jest przygarnięcie kociaka i szczeniaka i oswojenie ich na samym początku. Dzięki temu duży münsterländer przyzwyczai się do obecności kota.

Duży münsterländer - długość życia

Zazwyczaj średnia długość życia dużego münsterländera wynosi ?? lat.

Warto pamiętać o tym, że aby pies był zdrowy, należy odpowiednio o niego zadbać przez wszystkie lata jego życia. W tym celu należy:

  • dobrać zbilansowaną dawkę pokarmową
  • zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia
  • szczepić psa regularnie
  • badać kał i odrobaczać w razie potrzeby
  • profilaktycznie co roku badać krew
  • dbać o potrzeby socjalizacyjne czworonoga

Duży münsterländer - zdrowie

Dla potencjalnych przyszłych właścicieli, dobrą wiadomością na pewno jest fakt, że duże münsterländery są bardzo zdrowe. W przypadku psów z rodowodem, z certyfikowanej hodowli nie należy martwić się dużym obciążeniem genetycznym. Mogą mieć problemy z oczami, zdarza się u nich zaćma. Rzecz jaką należy wziąć pod uwagę jest także dysplazja stawów biodrowych, jednak jest to schorzenie, które dotyka praktycznie każdą rasę psów o większych rozmiarach. Warto jednak pamiętać o tym, że profilaktyka jest kluczem do utrzymania dobrego stanu swojego pupila. Dobre żywienie, odpowiednia ilość ruch, kontrolne wizyty u lekarza weterynarii, pomogą zadbać o zdrowię dużego münsterländera.

Duży münsterländer - pielęgnacja

Piękna i elegancka sierść psów tej rasy wymaga konsekwentnej pielęgnacji, na którą składa się głównie szczotkowanie, praktycznie co drugi dzień. W razie potrzeby psa warto także czasem wykąpać, jednak dopiero wtedy, gdy tego wymaga. Należy również regularnie sprawdzać stan jego oczu, uszu i pazurów iw  razie potrzeby pomóc mu z utrzymaniem ich w dobrym stanie. Jest to szczególnie istotne, gdy pies spędza dużo czasu w wodzie. Dodatkowo każdemu psu warto pomóc z higieną jamy ustnej. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalną szczoteczkę do zebów oraz pastę przeznaczona dla zwierząt i systematycznie czyścić pupilowi zęby.

Duży münsterländer - żywienie

Prawidłowe żywienie czworonogów to bardzo ważny temat. Każdy pies potrzebuje diety dopasowanej do jego potrzeb, tak samo duży münsterländer. Z racji, że jest to pies zazwyczaj bardzo aktywny, to dawka pokarmowa musi być odpowiednio ułożona i zbilansowana. Należy wziąć pod uwagę między innymi płeć, wiek, rozmiar, wagę, aktywność psa oraz indywidualne czynniki zdrowotne.  Tak jak w przypadku innych dużych psów, bardzo ryzykownym stanem, który mógłby zagrozić życiu czworonoga jest skręt żołądka. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, duże münsterländery lepiej karmić częściej, ale mniej obfitymi porcjami. Dodatkowo bezpośrednio po posiłku, należy dopilnować aby ich ruch był ograniczony. Wzmożona aktywność mogłaby spowodować przemieszczenie żołądka. Mniejsze porcje jedzenia sprzyjają także w walce z wzdęciami i innymi problemami żołądkowymi. Psy tej rasy można karmić zarówno komercyjnymi karmami suchymi oraz mokrymi, jak i dieta domową. Jednak należy pamiętać, aby taka dieta również była prawidłowo zbilansowana do potrzeb psa. Warto rozważyć także dietę BARF, która opiera się na surowym mięsie. W razie potrzeby psom można dołożyć suplementy wzmacniające stawy, ponieważ jak wiadomo, te u dużych psów są szczególnie podatne na uszkodzenia.

Duży münsterländer - szkolenie i wychowanie

Szczeniaki tej rasy warto zapisać na zajęcia socjalizacyjne do psiego przedszkola, aby nabrały pewności w kontaktach z innymi psami. Pozwoli im to na prawidłowy rozwój oraz uniknięcie problemów z zachowaniem w przyszłości. Przed podjęciem decyzji o zakupie psa tej rasy, warto zapoznać się z  pojęciem łańcucha łowieckiego, albo zasięgnąć porady u behawiorysty i  trenera, który pomoże w socjalizacji oraz treningu nowego członka rodziny. Nie jest to najlepszy pies dla osób początkujących, jednak z odrobiną wsparcia, każdy sobie poradzi. Duży münsterländer powinien przejść odpowiednie szkolenie dla psów myśliwskich, które pomoże mu zapanować nad emocjami oraz instynktem łowieckim, który jest w nim zakorzeniony. Takie szkolenie jest także istotne dla właściciela. Dzięki zajęciom z profesjonalistom, szczeniak nauczy się, że to jego właściciel jest przewodnikiem stada, co pomoże go utemperować. Generalnie psy tej rasy są niezwykle inteligentne i łatwo się uczą, dlatego praca z takim psem jest bardzo przyjemna. Duży münsterländer chętnie poznaje nowe sztuczki oraz komendy, bardzo dobrze współpracuje z klikerem oraz smakołykami. Niemniej jednak należy pamiętać o konsekwencji w tych treningach oraz o postawieniu jasnych zasad w domu, do których stosować będą się wszyscy domownicy.

Warto pamiętać, że psy tej rasy doskonale odnajdą się w aktywnościach, które obejmują topienie, łapanie, czy pływanie. Świetnie sprawdzają się także w wielu psich sportach.

Duży münsterländer - szczeniaki i hodowla

Jeśli po zapoznaniu się z opisem rasy, zaciekawiły cię duże münsterländery, to warto poszukać w okolicy dobrej hodowli FCI, która sprzedaje szczeniaki. Niestety w naszym kraju może być to znacznie utrudnione, ponieważ nie ma aktualnie ani jednej takiej jednostki. Wszystkie duże münsterländery jakie można nabyć, pochodzą z hodowli znajdujących się poza granicami naszego kraju, np. w Niemczech. Na szczęście jest to nasz sąsiad i znajduje się tam naprawdę sporo miejsc, w których hodowane są psy tej rasy, dlatego dość łatwo można rozeznać się w aktualnej sytuacji. Aby zakupić psa rasy duży münsterländer z Niemiec, najłatwiej jest skontaktować się z odpowiednim związkiem, działającym na tym terenie. Pomogą oni w wyborze dobrej hodowli oraz odpowiedniego szczeniaka. Często można też umówić się na wizytę stacjonarną w celu, zobaczenia na żywo psów tej rasy i porozmawiania z ich właścicielami.

Duży münsterländer - cena

Ze względu na bardzo ograniczoną dostępność dużych münsterländerów w Polsce, ciężko jest oszacować ich cenę. Odpowiedź na pytanie ile kosztuje duży münsterländer nie jest jednoznaczna, jednak na podstawie ofert zagranicznych hodowli można wywnioskować, że na psa tej rasy należy przeznaczyć od 2000 do 4000 euro. Niestety nie jest to koniec kosztów związanych ze sprowadzeniem czworonoga do kraju. Do tej kwoty, należy również doliczyć koszt transportu, a także wyrobienia odpowiednich dokumentów. Na szczęście późniejsze koszty utrzymania czworonoga, nie są tak duże. Jeśli spodobały ci się duże münsterländer, ale przerastają cię sumy wyżej wymienione, zawsze możesz zastanowić się nad adopcja psa w typie rasy. Zyskujesz wtedy oddanego przyjaciela za darmo. Mimo, że pies ze schroniska nie wygląda identycznie jak duży münsterländer, to na pewno pokocha cię równie mocno i stanie się niezwykle oddanym towarzyszem życia. Warto wziąć to pod uwagę, planując powiększenie rodziny o czworonożnego pupila.

Duży münsterländer - historia rasy, ciekawostki

Rasa ta powstała w Niemczech na przełomie XIX i XX wieku w mieście Munster, od którego wzięła się też nazwa. Wykorzystywana była głównie do polowań, ponieważ świetnie współpracowała z myśliwymi na różnym terenie.Istnieje rasa nazwana mały münsterländer, która różni się jedynie wysokością w kłębie.

Duży münsterländer - dla kogo?

Jest to idealny pies dla osób mieszkających w domu, którzy mają duże możliwości czasowe, aby dbać o aktywne spędzanie czasu ze swoim pupilem. Nie sprawdzi się do małych mieszkań, ani u osób zapracowanych, bądź nie lubiących długich spacerów. Duży münsterländer wymaga odpowiedniej ilości uwagi, zabawy oraz ruchu na świeżym powietrzu w ciągu dnia. Świetnie sprawdza się jako pies pilnujący domu, pomocnik myśliwego, a także genialnie odnajduje się w wielu psich sportach. Taki pies to naprawdę duży skarb, dla aktywnego i pomysłowego właściciela. Doskonale odnajduje się w rodzinach z dziećmi, jest bardzo cierpliwy oraz delikatny. Z natury duże münsterländer są łagodne i przyjazne, jednak nie tolerują obcych na swojej posesji i mają tendencję do głośnego szczekania. Warto pamiętać, że są to psy o silnym instynkcie łowieckim, nad którym opiekun powinien zapanować. Nie są polecane dla niedoświadczonych właścicieli, jednak konsekwentna osoba da radę nad nimi zapanować.

To może Cię zainteresować:

Owczarek szetlandzki – czy sheltie to pies dla Ciebie?
Czy pies może jeść brokuły? Jak przygotować brokuły dla psa?
Doberman – wszystko co warto wiedzieć
Teriery – jaki mają charakter i jakie to rasy?
Karmienie szczeniaka – ile karmy, jak często oraz czym karmić szczeniaka?
Pies dużo pije – czy to powód do niepokoju?
5/5 - (1 vote)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *